INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Szania ben Szachna Szachnowicz z Bełza i Rubieszowa  

 
 
2 poł. XV w. - po 1507
Biogram został opublikowany w XLVI tomie Polskiego Słownika Biograficznego w latach 2009-2010.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Szania ben Szachna, Szachnowicz z Bełza i Rubieszowa (zm. w lub po 1507), celnik królewski na Rusi Czerwonej i Wołyniu, bankier królewski.

Ur. prawdopodobnie w Bełzie na Rusi Czerwonej, był zapewne synem Szachny (zm. przed 1493), zamożnego celnika lwowskiego; prowadził on spółkę handlową z Kalefem, kupcem żydowskim przybyłym z Kaffy, osiadłym w r. 1442 we Lwowie. Matką S-i była prawdopodobnie Lea (Lyia), która przed r. 1493 wyszła powtórnie za mąż za Izaaka, Żyda z Rubieszowa (obecnie Hrubieszów). S. miał trzech braci: starszego Joszka (Józefa), kupca i celnika rubieszowskiego i lubelskiego, Iczchana i Mordusza (Moszka).

Najstarsze informacje dotyczące działalności S-i pochodzą z 15 V 1482, kiedy jako Żyd otrzymał kwitancję od podkanclerzego Andrzeja Oporowskiego; sugeruje to, że pełnił już wówczas funkcję celnika, chociaż jako dzierżawca komory celnej w Bełzie wystąpił dopiero 29 I 1483. Komorę tę arendował wraz z Żydem Johanem (Jesiem) z Brześcia Lit. Mimo że Johan powinien był dzierżawić komorę do r. 1487, do lipca t.r. w źródłach jako celnik bełski występował tylko S. Po ustaniu arendy król Kazimierz Jagiellończyk przekazał ją bratu S-i, Joszkowi. W r. 1485 został S. nazwany celnikiem przemyskim. Prawdopodobnie od r. 1487 przez cztery lata dzierżawił wspólnie z braćmi oraz dwoma innymi Żydami, Abrahamem i Jesiem z Brześcia Lit., komory celne we Włodzimierzu Wołyńskim i pobliskim Litowieżu. Przed r. 1493 cała rodzina S-i przeniosła się do Rubieszowa. Dn. 10 I 1493 otrzymał S. od króla Jana Olbrachta w dzierżawę na trzy lata, poczynając od 8 V t.r., cło rubieszowskie, które musiał opuścić jego brat Joszko. Między braćmi doszło wówczas do sporu, zaostrzonego jeszcze przez konflikt wokół podziałów majątku po zmarłym ojcu oraz jakiegoś majątku matki, przekazanego tylko S-i i Iczchanowi. Podczas toczącego się przed sądem królewskim procesu o spadek po ojcu Joszko i Iczchan występowali jako jedna ze stron, a S. i Mordusz jako druga. Sprawę rozstrzygnął sam król 25 II t.r. w Piotrkowie, wcześniej wysłuchując opinii starszych gminy żydowskiej. Zgodę między braćmi w kwestii podziału części majątku matki monarcha zaprowadził 1 III. Na przełomie XV i XVI w. S. i Joszko ponownie współpracowali ze sobą, zawierając spółki i kredytując poczynania władców Polski i Litwy. Ostatnie znane wystąpienie S-i to wspólne z bratem Morduszem 3 III 1507 ratyfikowanie w Krakowie testamentu brata Joszka (z 17 I 1506).

Bratankiem S-i był syn Joszka, Szalom Szachna (zob.).

 

Cała A. i in., Historia i kultura Żydów polskich. Słownik, W. 2000; Polski słownik judaistyczny, W. 2003 II; Słown. Geogr., III (Hrubieszów); – Horn M., Żydzi i mieszczanie na służbie królów polskich i wielkich książąt litewskich w latach 1386–1506. Cz. 1: Uwagi wstępne. Bankierzy i celnicy, „Biul. Żyd. Inst. Hist. w Polsce” 1985 nr 3/4 s. 13–14, 19; Mazur J., Joszko ze Lwowa – theloneator totius Regni – i jego działalność na tle dziejów Żydów lwowskich na przełomie XV i XVI wieku, w: Żydzi i judaizm we współczesnych badaniach polskich, Red. K. Pilarczyk, Kr. 2003 III (z błędami); Schiper I., Dzieje gospodarcze Żydów Korony i Litwy w czasach przedrozbiorowych, w: Żydzi w Polsce Odrodzonej, W. [1932] I 127, 137; tenże, Dzieje handlu żydowskiego na ziemiach polskich, Kr. 1990; Szczygieł R., Lokacja miasta na prawie niemieckim i jego dzieje do końca XV wieku, w: Dzieje Hrubieszowa, Red. tenże, Hrubieszów 2006 I; – Bieršadskij S. A., Dokumenty i regesty k istorii litovskich evrejev, T. 1: 1388–1550, Pet. 1882 nr 21 s. 48–9; Księga Metryki Koronnej podkanclerzego Andrzeja Oporowskiego z lat 1479–1483, Oprac. G. Rutkowska, W. 2005; Matricularum summ., II, IV vol. 2; Teki Pawińskiego, II.

Stefan Gąsiorowski

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.